Blog

Jak uniknąć błędów tworząc książki fotograficzne?

Tworząc książkę fotograficzną można uniknąć paru błędów. Tak, aby nasza fotoksiążka wyglądała estetycznie i przez długie lata przypominała nam piękne chwile z naszego życia. Oto kilka porad, które polepszą efekt końcowy naszej książki fotograficznej:
 1. Robienie zdjęć, a dopiero później myślenie o fotoksiążce. Już na etapie robienia zdjęcia, należy myśleć o naszej książce fotograficznej.
 2. Nie selekcjonowanie zdjęć. Nie wybieranie najlepszych fotografii, tylko zamieszczanie wszystkich.
 3. Nie zwracanie uwagi na ostrość zdjęcia. Wklejanie do fotoksiążki „nieostrych” i zamazanych zdjęć.
 4. Deformowanie zdjęć zbytnio je powiększając, brak proporcji zniekształca całość fotografii.
 5. Powiększanie fotografii do zbyt dużych proporcji, również ze względu na rozdzielczość.
 6. Zwracanie uwagi na układ każdej strony, tak aby nie było przesytu ozdobników i za dużej ilości zdjęć.
 7. Układać tak zdjęcia w książce fotograficznej, aby całość fotoksiążki była spójną całością.
 8. Zwracać uwagę na okładkę przednią i tylnią. Tak, aby były najlepiej symbolicznym początkiem i końcem jakiejś „historii”, na przykład zdjęcia z  chrzcin lub Pierwszej Komunii Świętej, a nie przypadkowymi zdjęciami.
 9. Nie zwracanie uwagi na papier. Dobrać jak najodpowiedniejszy papier dla nas, gramaturę papieru oraz zdecydować się czy wykończenie ma być matowe czy błyszczące.
 10. Wszystkie szczegóły tworzą całość, dlatego warto zwracać na nie uwagę, aby całość była spójna i estetyczna.
 11. Kolejnym błędem może być nieodpowiedni rozmiar całej fotoksiążki, nie wybierajmy zbyt dużej i ciężkiej. Trudno ją oglądać i przechowywać.
Książka fotograficzna powinna być po troszce o ile to możliwe wyrazem artystycznym, dlatego o fotoksiążce trzeba już myśleć na pierwszym etapie, czyli w trakcie robienia zdjęć. Później podczas obróbki fotograficznej i w trakcie ostatniego etapu, czyli kiedy już układamy zdjęcia w książce fotograficznej. Warto, zwrócić uwagę na te 11 błędów, jakie można popełnić, kiedy chcemy zrobić dla siebie lub dla kogoś książkę fotograficzną. Zbiór rad pozwoli nam uniknąć rozczarowania, a efekt końcowy może okazać się zaskakująco dobry.

ZOSTAW KOMENTARZ

20 − 17 =