Blog

Jak prawidłowo ustawić aparat?

Każdy z początkujących fotografów z pewnością miewa problemy z dobrym ustawieniem aparatu. Jeżeli nie ustawimy w prawidłowy sposób wszystkich parametrów aparatu fotograficznego, nawet najlepszy i najdroższy sprzęt nie zrobi dobrego zdjęcia. Jak zatem ustawić nasz aparat ? W każdym aparacie należy nastawić trzy rzeczy: ostrość, czas naświetlania, a także osłonę.

Nastawienie ostrości

Nastawienie ostrości musi odbywać się poprzez wkręcanie, albo wykręcanie obiektywu według konkretnej skali. Oprócz liczb, które wskazują odległość w metrach, znajduje się tam także znak nieskończoności. Jeżeli ostatnia liczba znajdująca się przed nieskończonością to 20, oznacza to że wszytko co jest o 25, albo 30 metrów od aparatu stanowi już nieskończoność. Prawidłowe ustawienie ostrości stanowi najłatwiejszą część ustawiania aparatu. Wystarczy dobrze ocenić dystans dzielący aparat i fotografowany przedmiot. Oczywiście bezbłędnie nie znaczy co do milimetra, ale dość dokładnie. Bardzo drobne omyłki zostaną wyrównane przez sam aparat.

Ustawienie czasu naświetlania

Głównym celem ustawienia czasu naświetlania jest ustalenie czasu, przez który promienie pochodzące z zewnątrz będą przenikać przez obiektyw aparatu do jego środka. Czas ten powinien być zwiększany proporcjonalnie do koloru przedmiotu ( im ciemniejszy tym dłuższy czas naświetlania ), jak również do jego naturalnego oświetlenia. Nastawienie czasu naświetlania nie jest związane z nastawianiem ostrości, dlatego też wykonywanie obu tych czynności musi być oddzielne.

Nastawienie otworu przysłony

Każdy obiektyw można scharakteryzować za pomocą tak zwanej odległości ogniskowej, ale nie tylko. Ważny jest także tak zwany otwór względny. Jego oznaczenie najczęściej wygrawerowane jest na oprawie obiektywu w postaci ułamka o liczniku równym jedności, np. 1:1, 1:2. Im mniejsza liczba w mianowniku ułamka, tym obiektyw aparatu będzie droższy. Mniejsza liczba w mianowniku oznacza większy maksymalny otwór, a co za tym idzie znacznie lepszy obiektyw. Dysponując takim obiektywem możemy wykonywać fotografie w dużo gorszym oświetleniu.

ZOSTAW KOMENTARZ

piętnaście − trzy =