Blog

Jak fotografować śluby i wesela?

Fotograf jest jedną z najważniejszych osób, obecnych na ślubie oraz weselu. To od jego zaangażowania oraz umiejętności zależy jakość zdjęć wykonanych w tym szczególnym dla nowożeńców oraz ich bliskich dniu. Paradoksalnie jednak taka osoba powinna być jednak możliwie niewidoczna. Najlepsze zdjęcia wychodzą, kiedy dąży się do utrwalenia autentycznych emocji. Widok osoby z aparatem niestety hamuje takie niewymuszone reakcje. Dlatego chcąc zrobić na ślubie i weselu jak najwięcej dobrych ujęć, warto wtopić się w tłum i nie zwracać na siebie zbyt wiele uwagi. O czym jeszcze powinien pamiętać fotograf?  

Przygotowanie do pracy

  Fotografowanie przygotowań do ślubu, samej uroczystości, a następnie trwającego kilka godzin wesela wymaga odpowiedzialnego przygotowania. Podstawą jest oczywiście zadbanie o sprzęt, naładowanie baterii, wyczyszczenie obiektywów, a także zapakowanie wolnych kart pamięci. Doświadczeni fachowcy zdają sobie sprawę z tego, jak wielką rolę odgrywa w ich pracy pogoda. Przygotowując się do wykonania zlecenia, sprawdzają zatem prognozy. Nie tylko po to, by ewentualnie wyposażyć się w parasolkę, ale przede wszystkim zaplanować poszczególne etapy imprezy. Przygotować się do warunków, jakie będą panowały w czasie ślubu i wesela. Szczególny wpływ warunki atmosferyczne mają na sesje plenerowe. Jeżeli prognozy nie są korzystne, warto rozważyć alternatywne miejsce, ewentualnie zmienić porę wykonania zdjęć.  

Praca w różnych warunkach

  Śluby i wesela rządzą się swoimi prawami, a fotograf musi być przygotowany na zmieniające się oświetlenie. W kościołach często jest ciemno, na szczęście nowoczesne aparaty posiadają funkcję zmiany czułości matrycy. Nie ma też co ukrywać, naturalne światło to największy sprzymierzeniec zarówno fotografa, jak i fotografowanych przez niego osób. Dobrze jest o tym pamiętać, kiedy planowana jest sesja ślubna w plenerze, ale także zdjęcia panny młodej przed przyjazdem narzeczonego. Chcąc uwiecznić przygotowania przyszłych małżonków do ceremonii, warto zwracać uwagą na otoczenie. W niewielkich pomieszczeniach dobre ujęcia wychodzą dzięki szerokiemu otworzeniu przysłony. W ciekawym, atrakcyjnym wizualnie otoczeniu małżonków można umieścić w szerokim kadrze, zdjęcia będą wówczas bardziej dynamiczne.  

Nietypowy pomysł na zdjęcia

  Dobry fotograf nie rozstaje się z aparatem, także na weselu. To właśnie w chwilach odpoczynku od zabawy oraz w nieformalnych sytuacjach często dzieją się rzeczy najbardziej warte uwiecznienia. Dlatego trzeba być przygotowanym. Także wówczas kiedy pojawi się pomysł na nieplanowane, ale bardzo perspektywiczne ujęcie. Należy przynajmniej spróbować, ponieważ takie intuicyjne eksperymenty przynoszą nad wyraz często bardzo dobre efekty. Dotyczy to nie tylko ślubu czy zabawy weselnej, ale także sesji ślubnej w plenerze. Doświadczeni fotografowie zwracają uwagę, że do robienia dobrych zdjęć potrzebne jest przede wszystkim doświadczenie. A także łut szczęścia. Zatem podczas wykonywania zlecenia należy robić jak najwięcej fotografii, spośród których nowożeńcy będą mogli swobodnie wybierać. Artykuł napisany we współpracy z Danielem Politowskim – fotografia ślubna Warszawa.

ZOSTAW KOMENTARZ

5 − jeden =